Dentofobija: kas tai, kokios atsiradimo priežastys ir kaip ją įveikti?

Dentofobija yra odontologų baimė ir jai pirmiausiai būdinga baimė patirti skausmą.

Dentes Decori komanda

3/13/20242 min read

Kodėl žmonės bijo vizitų pas odontologą?

Dažniausiai vizitų pas odontologą bijo vaikai, ypač pirmojo vizito metu. Esame pastebėję, kad taip yra dėl baimės, kurią turi jų artimi suaugę. Prieš vizitą tėvai aiškina vaikams, kad jie turėtų nebijoti, nieko neskaudės, viskas greitai baigsis. Nors stengiamasi vaiką nuraminti, bet padaroma tik "meškos paslauga". Vaikas pradeda įsivaizduoti atvirkštines, nei jiems sakoma, situacijas susijusias su "ilgu skausmu, kurio reikia bijoti". Todėl svarbu išsiaiškinti, iš kur šios baimes atsirado suaugusiems. Štai keletas priežasčių, kodėl tai atsitinka:

  • Anksčiau turėtos blogos patirtys. Neigiamos patirtys vaikystėje ar paauglystėje gali sukelti stiprią baimę. Skausmingos procedūros ar susidūrimas su žemos kompetencijos specialistais gali įstrigti atmintyje ir ilgam išlikti.

  • Skausmo baimė. Nors šiuolaikinėje odontologijoje naudojamos pažangios technologijos skausmui valdyti, daug žmonių vis tiek baiminasi galimo diskomforto procedūrų metu. Kai kurie net iškreipia suvokimą ir įsivaizduoja didesnį skausmą nei jis iš tikrųjų yra.

  • Nerimas nekontroliuojamoje situacijoje. Sėdint odontologo kėdėje, žmonės jaučiasi pažeidžiami, nes neturi galimybės matyti specialisto atliekamo darbo. Tai gali būti rimta priežastis dėl ko jie bijo vizitų pas odontologą.

Kokios yra šios baimės pasėkmės?

  • Sveikatos problemos. Vengdami odontologo dėl baimės, žmonės praleidžia reguliarias patikras, kurios yra būtinos norint anksti nustatyti ir užkirsti kelią įvairioms dantų bei dantenų problemoms. Ilgainiui tai gali lemti sudėtingesnes ir brangesnes medicinines procedūras.

  • Prasta dantų išvaizda. Vengiant vizito pas odontologą, įvairios progresuojančios dantų problemos, tokios kaip dantų spalvos pokyčiai ir nelygumai, paprasčiausiai nebus sprendžiamos. Tai gali lemti mažesnį pasitikėjimą savimi ir diskomfortą šypsantis.

Kaip įveikti odontologo baimę?

  • Ieškokite profesionalo pagalbos: Odontologas gali padėti identifikuoti baimės priežastį ir siūlyti strategijas, kaip ją įveikti.

  • Pirmam vizitui - konsultacija: jei ilgą laiką nebuvote pas odontologą - užsirašykite konsultacijai, kurios metu gydytojas Jūsų dantis tik apžiūrės ir patars, ką reiktų daryti toliau. Šio vizito metu garsiai išsakykite savo nerimą gydytojui, kuris, žinodamas, Jūsų situaciją galės daugiau dėmesio skirti Jūsų emocinei būsenai (daugiau papasakoti apie procesą, procedūras suskaidyti į kelis vizitus ir pan.).

  • Užsirašykite burnos higienai: Profesionali burnos higiena yra reikalinga visiems žmonėms, norint užkirsti kelią burnos ertmės problemoms. Užsirašykite šiai procedūrai ir pasitarkite su burnos higieniste ar Jums reikalingas dantų gydymas pas gydytoją odontologą.

Nepamirškite, reguliarūs vizitai pas odontologą yra esminiai dantų sveikatai ir gerai savijautai. 🦷

Daugiau patarimų ir naujienų rasite mūsų Facebook puslapyje: 

https://www.facebook.com/dentesdecoriplus

Baimė odontologams gali turėti labai liūdnas pasekmės. Atidėliojami vizitai, "savigyda" ir dantų sveikatos problemų ignoravimas dažnai pasibaigia dantų netekimu ir didžiulėmis finansinėmis išlaidomis, siekiant atstatyti dantų ir dantenų būklę. Reikia nepamiršti, kad nuo burnos ertmės sveikatos gali priklausyti ir viso kūno savijauta.

Žinoma, lengva kalbėti tiems, kurie neturi odontologų baimės, bet kaip tvarkytis asmenims, kuriuos net sukausto nuo minties, kad reikės lankytis pas odontologą?